TANKTA EVLİLİK TEKLİFİNE

MAKİNALI TÜFEKLE ‘EVET’ …

Las Vegas’ta devasa bir alanda kurulan atış poligonu dünya üzerinde yok. Burada ne pasaportunuza bakılıyor ne de kimliğinize. Parayı veren hangi silahla isterse atış yapabiliyor. İşte bu emsalsiz poligonda silahların gölgesinde evlilik teklifi bile yapılıyor

(DEMET DEMİRKAYA-LAS VEGAS-POSTA212)

Las Vegas … Çılgınlıklar şehri… Sadece kumarhaneler ve çılgın şovlarla sınırlı sanıyorsanız Nevada’nın çöldeki vahasını, yanılıyorsunuz derim… Las Vegas, Nevada eyaletinin kumar cenneti. Bu iki kelime yan yana ne kadar tezat. Oysa dünyanın eğlence merkezi olma konusunda oldukça iddialı olan Vegas’ta yapılabilecek aktivitelerin sınırı yok. Özellikle başka bir eyalet veya ülkede yapamayacağınız ilginç şeyleri denemek istiyorsanız, belki de bu yüzden biraz da söylenmiş o meşhur cümle: “What happens in Vegas , stays in Vegas” yani Vegas’ta olan yine Vegas’ta kalır… Kimseler duymaz. Bir günaha davet var bu cümlede, değil mi?

 SAVAŞ ALANI ADI GİBİ

Battlefield Vegas, kapalı bir atış poligonu. Ama öyle bildiklerinizden değil. Burası dünyadaki her silahı bulabileceğiniz ve bir ücret karşılığı atabileceğiniz atış poligonu. Sadece burada ve başka 3 eyalette full otomatik silah atabilirsiniz. Yani makineli tüfeklerden bahsediyorum. Ne silah ruhsatına ve hatta ne de kimliğinize ihtiyaç var burada. İçeri girmeniz ve “silah atmak istiyorum” demeniz yeterli. Hemen karşınıza 25 farklı menü sunuluyor. Sanırsınız McDonald’s menüleri. Bu paket programların her birinde hangi silahları kaç adet mermi ile atacağınız ve fiyatları var. Mesela GI Jane paketi en popüleri,122 dolar. Ya da 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan silahlarla atış yapabileceğiniz The Day paketi. 1944 senelerinde kullanılmış, 1911 yapımı bir Colt ile 15 kurşun, M1 Garand ile 24 kurşun ve gangsterlerin de favorisi Thompson ile 50 kurşun atışı size 130 dolara mal oluyor.

Eğer o kadar eskiye meraklı değilim, ben teröristlerin kullandıkları silahlar da dahil enteresan ya da daha güncel bir şeyler atmak istiyorum derseniz 200 dolara, size ‘Modern War” yani modern savaş silahları sunuluyor. Bu paketin içinde Rusların veya  dünyadaki tüm kirli ellerin favorisi AK 74 de var.Neler yok ki zaten.

Dakikada 4 bin 600 adet mermi atan MiniGun adı verilen tam otomatik silahın 100’lük mermiyi atması 1.25 saniye sürüyor ve bu 100 mermi= 1.25 saniyenin fiyatı 200 dolar.

En ucuzu 99 dolardan başlayan atış paketlerinin fiyatları bin 300 dolara denk geliyor. Ama işin en ilginci, VIP paketleri. VIP paketleri, sizi otelinizden askeri Hummer’lar  ile alıp yeniden otelinize bırakıyor. Şahsınıza görevli her biri eski asker komandolar veriliyor. Onların eşliğinde istediğiniz silahları tek tek seçip kendi paket programınızı kendiniz yaratıyorsunuz. Tabii inanılmaz rakamlara ulaşıyor bu VIP paketleri. Örneğin: Battlefield ‘in menajeri olan Matthew’un söylediğine göre benim röportajımdan bir gün önce gelen ünlü bir aktör, kendine seçtiği silahlarla aşağı yukarı 15 bin dolar gibi bir para harcamış burada. Neler atmamış ki…

OĞLUM ÇABUK AT O BOMBAYI

Delik deşik arabanın yakın fotosunu almaya çalışırken bana el sallıyorlar, geri gel diye. Havan topunu atacaklar varmış. Hedef, ilerideki bir başka hurda araba… Kulaklıklarımız sürekli kulağımızda olduğu için duymakta zorlanıyoruz neler deniyor, uyarılar ne. Ama sahadan herkesin çekildiğine emin olmadan hiç kimse elini herhangi bir silaha süremiyor, Line is hot, yani atış serbest diyene dek saha görevlileri. Matthew, “sağ tarafa bak şaşıracaksın” diyor. Döndüğümde gördüğüm manzara,12-13 yaşlarında bir erkek çocuğun elinde el bombası pimini çekmek ve fırlatmak üzere hazırlanışıydı… Bilemiyorum kaç kişi oğlunun elindeki el bombasını ‘hadi oğlum at da elinde patlamasını’ bu kadar rahat bu kadar sakin söyleyebilir ama ben maalesef bu gruba dahil değilim. Şükür değilim. Grenade ya da bizdeki ismiyle bu el bombasının tanesi 25 dolar… Atacağınız alan ve yer de biraz önce bahsettiğim delik deşik araba…Zira o arabayı dün buraya gelen aktörün taramasından sonra artık gözden çıkarmışlar. “This car is retired”  diye de not asmışlar üstüne, yani artık emekli. Bir kaç el bombası atışıyla onu biraz daha parçalayıp o haliyle belki de hurdacılara veya recycle yani yeniden dönüşüm çöplüklerine verecekler.

350’nin üstünde otomatik, bin küsur eski yeni silahın arasında, neyi atalım diye düşünürken biraz ileride benim gibi kararsızlık yaşayan ve aksanlarından turist olduklarını anladığım kızla erkek dikkatimi çekiyor. Chris ve Claire İngiltere’den gelmişler Las Vegas’a. Google’da LV’da yapılacak aktiviteler arasında ilk sırada Battlefield varmış. Kendi ülkelerinde imkansızmış, hatta bunu yaptığımıza inanmayacakları için kameramız ve fotoğraf makinemizle beraber geldik diye de ekliyorlar. Seal Team Six paketini almışlar. Bu paket 1983 Grenada’dan bugüne Irak Afganistan vs tüm operasyonlarında CIA, DOD gibi Amerika’nın önde gelen gizli servisleriyle ortak çalışmış olan Antiterör Özel timinin kullandığı silahlar. Hatta o meşhur mayıs gecesi, Pakistan’da yeraltında bir oyukta yakalanan Osama’nın da yakalanışı sırasında kullanılanlarmış.

Onlar atış yaparken fotoğraflarını çekiyorum, her birinin arkasında bir eski komando eşlik etmekte atış noktasında. Eski komandoların üstünde birer Glock, el tabancası. Olay çıkarmaya ya da silahları farklı niyetle kullanmaya çalışabilecekleri durdurmak için bir önlem. Chris ve Claire bana kendilerine tahsis edilen komandolarla poz veriyorlar. Sonra da silahlarla… Kumarhanelerden çok daha enteresan bir şey bu bizler için. İyi ki gelmişiz diyerek kendilerine verilen delik deşik ettikleri hedeflerini de yanlarına alarak yeniden Las Vegas’ın oteller zincirlerinin arasına yollanıyorlar.

Tüm bunları okurken eminim sizlerde benim sık sık tekrarladığım “only in America’ sözünü geçiriyorsunuz aklınızdan…Yoksa dünyanın başka hangi ülkesinde, damat adayı sevgilisine bir savaş tankının içinde sürpriz evlenme teklifi yapar ve müstakbel gelin adayı oğlanın boynuna sarılıp “evet”i içerideki atış poligonunda MP5 atarken söyler… Sonra oğlan hemen bir nikah memuru ayarlayıp savaş tankının üstünde nikahlarını kıydırır? Gelinin elinde AK47 (Kalaşnikof) mutluluk fotoları için poz verir ki… Sadece Amerika’da… Bir tek Amerika’da…

ARABA DELİK DEŞİK

50 kalibre ağır makineli tüfekle yere yatıp arabayı delik deşik eden bu ünlü aktörün atış için götürüldüğü alan kocaman bir açık hava atış sahası. İçinde neler yok ki. Vietnam savaşında kullanılmış bir savaş helikopteri, hurda arabalar, havan topları sıra sıra ve bir koca tank. Doğru okudunuz, bu tank da atış paketlerine dahil. 20 bin metrekare alandaki kapalı ve açık atış sahalarına ek olarak daha da meraklıları için ayrılmış çöldeki 70 bin metrekarelik açık alanda 25’in üstünde askeri aracın yer aldığı ve size helikopter turundan askeri tankı kullanma imkanı veren programların arasında şaşkına dönmemek mümkün değil. Çalışanların hemen hemen tamamının eski asker olduğu, bu sayede de hem güvenlik açısından hem de müşterilerin silahlara ve Amerikan ordusuna yönelik sorularına açıklık getirebilecek çalışanlarla daha da cazip hale getirilmesi düşünülmüş bir atış poligonu Battlefield Vegas.

Demet DEMIRKAYA

POSTA212

Sayı 55

4 Haziran 2014

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü