NEW YORK SANKİ UYUYORDU

New York’ta her yıl geleneksel olarak düzenlenen bisiklet turu için 4 mayıs Pazar günü kentte yolların büyük bölümü kapatıldı. Motorlu taşıt ve insane kalabalığı ortadan kalkınca sakin ve olağanüstü bir gün yaşandı

(NEW YORK) 4 Mayıs Pazar gün , New York şehrinin her sene düzenlediği NYC Bike Tour adı verilen bisiklet turu için ayrılmış özel bir gündü.Trafiğin birçok bölgede motorlu taşıtlara kapandığı ve turu kapsayan 5 ilçenin tüm köprülerinin bisiklet turuna katılan bisikletlilere ve yayalara ayrıldığı, trafiğin rahat, sokakların tenha olduğu neder günlerden biriydi. Sanki şehir uyuyordu.

Sanki New York uyanmamış ve hergün olduğu gibi koşuşturmacanın ve hiç susmayan kornaların sesi yerini pedal seslerine bırakmıştı. Büyük kentin olağanüstü gürültü ve uğultusu yerini “Haydi..Yapabilirsiniz..Sizler New Yorklusunuz…Az kaldı..10 mil geçti bile…” gibi tezahürat seslerine bırakmıştı.

Karış karış şehir…

Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn ve Staten Island ilçelerini kapsayan 40 millik yani 64 kilometrelik “Bike Tour” un bu seneki katılımcıları arasında ben ve arkadaşlarım da vardık.TD America adlı bankanın sponsorluğunda , New York Ulaşım Şubesi ve şehrin valiliğinin ortak çalışmalarıyla düzenlenen  32 bin katılımcının her sene New York şehrinin yollarını köprülerini aşındırdığı bu turun başlangıç noktası Manhattan’da Broadway sokağıydı.

Kırmızı Grup

İki gün önce, göğsümüze ve bisikletimize takmamız gereken numaraları alacağımız şehrin limanlarından biri olan Pier 36’daki bisiklet Expo sunu da ziyaret ederek eksiklerimizi tamamlamaya çalıştık. Benim numaram kırmızı arkadaşlarımın da. Bu da birbirimizden ayrılmadan aynı noktadan aynı anda başlayacağımızı gösteriyor tura. Öyle düzenli ve çabuk işleyen bir sistem geliştirmişler ki. 32  binmiş bu seneki katılımcıların sayısı. Onca insanın numaralarını alacakları 2 gün yeterli mi diye düşünüp ne çok izdiham olur derken baktım ki elimizdeki kayıt numaralarını gruplara bölmüşler bu sayede herkesin yarışa başlayacağı nokta ve saatleri de belirlemişler. Renklere ayırmışlar numaraları. Mavi, Kırmızı, Gümüş rengi. Ben kırmızı gruptayım ve başlangıç saatim 7.45 sabah, Broadway’de başlangıç noktam. Hiçbir izdiham yaşamadan çıktık numaralarımızı alıp Expoyu da gezerek rahatça.

Staten Island’da yaşayan arkadaşlarımda kalarak aradaki mesafeyi hem indirmeye hem de macerayı başından onlarla yaşamaya karar verdim. Long Island’da yaşayan bana Manhattan, sabah o saatte ve o yoğunlukta tur için kapatılan yollar ve sokaklar düşünüldüğünde neredeyse 3-4 saat uzaklıkta. Bir de park vs yeri bulmak iyice dert olurdu.

Renkli Sabah

Ferry sabahın 6.30’unda rengarenk. Kimi kızının resimler çizdiği t-shirtleri giymiş kimi bisiklet turları konusunda deneyimli belli daha kalın ama soğuğu rüzgarı geçirmeyecek naylon sweatshirtleri tercih etmiş. Ortak olan herkesin kafasındaki kasklarda turun sembolik renklerini taşıyan ve sponsor bankayı da çağrıştıran yeşil beyaz NY Bike Tour yazılı kask örtüleri. Hepimiz bunları takmışız ki bilinsin, hem registration ücreti olan 96 doları vererek kayıt olduk hem de numaralarımızı aldık. O sayede de bize verilen paketin içinde hem numaralarımız hem de yol haritaları ve hatta bir de içi çekirdek dolu küçük paketimiz var. Enerjimiz düşerse diye.

Önce Bronx ardından Astoria Brooklyn ve derken Staten Island’da sonlanan bisiklet turumuz boyunca belki de sayısız ambulans sayısız polis ve gönüllü görevliler gördük.Yol boyu dizilmiş kendileri de bisiklet tepesinde “Bike Asistant” yazılı tişörtleriyle bisikletle ilgili bir teknik sorunumuzda yanımıza koşmaya hazır görevliler, sağlık personelinin dışında bir de ara ara bizlere su, muz, elma ve enerji içecek ve yiyecekleri sunan gönüllüler gün boyu hep bizlere eşlik ettiler. Maalesef sayısız da bisikletten düşmüş bazılarına boyunduruk takılmış bisikletlilere de rastladık. Müdahale hemen, asla vakit kaybedilmiyor. Ambulanslık bir kişi için tüm bisikletliler durduk yol verdik ,peşi sıra uyarıldık.’Lütfen yavaş gidin bu yarış değil. Bu bir tür ‘ uyarısını kaç kere duyduk emin değilim..

Molalarımız için ayrılmış ve aşağı yukarı her 7-10 kilometrelik aralıklarla sıralanmış dinlenme tesisi görünümündeki konaklama yerlerinde portapotty adı verilen günlük kullanımlık portatif tuvaletlerin önlerindeki kuyruklar bile hem düzenli hem de çabuk ilerliyordu.Temizlikleri çok süper olmamakla beraber yine de içlerindeki dezenfakten sabunların sürekli dolu tutulması bile bizler için yeterli idi.

Finish Line

Turun sonunu Verazano Köprüsü’nü geçip Staten Island’a geçerek yapacağımızı bildiğimiz için yorgunluğumuzu bacaklarımızın kasılmalarını çok önemsemedik .Köprünün üstündeydik artık sonuydu turun. Ama köprüde son dakikada çıkan rüzgar sebebiyle rüzgara karşı gitmekte zorlananlarımız bisikletlerinden inip iterek yarışı tamamlarken diğer birçoğumuzda 40 mili aynı şekilde yine bisiklet üstünde bitirebilmenin hayaliyle kendimizi zorlayarak “Finişh Line” yazan yazıyı büyük bir gururla geçtik.

 Ücretsiz kurslar

Nev York şehrinin değişik 5 ilçesini bisiklet üstünde hiç gitmediğim için bu kadar yakınen ve içinden görme imkanım da olmamıştı. Hem bu uzun ve performans isteyen turu tamamlamanın gururu hem de yaşadığım şehri böyle detaylı böylesine sakin ve boş görebilmenin mutluluğuyla arkadaşlarımla buluşup bir Türk restoranı aramanın yoluna koyuldum bile. Bir dahaki sene sağlığım elverdiği sürece bunu yapmak istediğimi de biliyorum artık. Aktif yaşamı sevenlere, şehri tanımak isteyenlere, bisiklet meraklılarına, şehri boş görmenin değişik büyüsüne kapılmak isteyenleri için kaçırılmaz fırsat bu. Üstelik buradan elde edilen gelirler her sene bisiklet kullanmayı öğrenmek isteyenlere güvenlik ve kullanmayı öğretme dersi şeklinde ücretsiz kurslar düzenlemeye yarıyor. Geçen seneki tur sonrasında 15 bin kişi bisiklet güvenlik ve kullanım kursu görmüş ücretsiz.

Demet DEMIRKAYA

2014,May

Posta212

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü