Beni kategorize etme
Benle oynama
Yaftayı yapıştırıp
Bana isim koyma
Karikatürleştirme beni
İlahlaştırma
Tabulaştırma sakin
Tapulaştırma
Ben seni öyle sevdim, öyle sevdim
Ben seni öyle sevdim, böyle mi sevdim?
Matematikleştirme beni
Çarpma, bölme
Toplama çıkartma sakin
Beni hesaplaştırma
Mekanikleştirme beni
Otomatikleştirme
Yarıştırma sakin onla bunla
Karşılaştırma
Sıkıştırıp tıkıştırma beni
Depolaştırma
Duygularım yok oldu yüreğimi
Nasırlaştırma
Beni demoralize etme
Depolitize etme
Her işten kaçar oldum
İllegalize etme
Ben seni öyle sevdim, öyle sevdim
Ben seni öyle sevdim, böyle mi sevdim?
İnsanları kategorilere ayırmadan,sınıflandırıp kendi içlerinde de 8e ayırmadan sevemeyen insanlar vardır.
Sezenin şarkısı beynimde dönüyor şu an.
Beni kategorize etme..
Sevip sevmeyeceklerine öyle karar verebilirler onlar.Sağcı solcu,dinci dinsiz,kapitalist sosyalist,yeşil mavi,jiggs demode,ilah kul,atlantik pasifik,plastik çekomastik…gider de gider o ayrımlar.Parça parça bölüp bir de ad takmazlarsa sevemezler.Kimsinizdir ki o zaman?
Ya siyah ya beyazsınızdır onlara aslında.Aslında en baştan bellidir sizi nereye koydukları.Ama sanki belgelemek tescillemek ve onay almak ister gibi toplumdan,sizi sütunlara ,sütünları da kendi içinde binlere ayırırlar onlar.
Size bir kategori koydular mı ,sizi sevmeme nedeninin gerçek sebebi olan sevme duygusunu bilmemeleri gerçeğini kendilerinden bile gizlerler bu şekilde.Zira ” sevgisizlik” ciddi bir hastalıktır,dermanı olmayan.Ağırdır vaka,ruhta ölümle sonuçlanır hep.
Can kaybı çoktur ,mal kaybı yoktur.Zira ,bir intihardir o ölüm ruhlarında,etrafındakileri de kalabalıkta infilak eden bir bomba gibi yaralamadan gidemezler.Yara bere kan revandır arkalarında bıraktıkları insanlar.
Inandığınız ve bildiğiniz bir duyguyu nasırlaştırın ,onlar gibi olun arzuları gizli şeker gibi bünyelerinde dolaşır.Aranızda sade bir törenle deprasyona girin ve bardağın yarısını sürekli doldurma ruhuna bürünün isterler.Yorulun yani,sevgi yoruyormuş yahu deyin.
İnsan sadece kendinden olanı sevebiliyorsa da hastalık vardır orada.Aman ha sakının.Çünkü renginiz bellidir o gözlerde.Hiç değişmez onların bakışı size,yüreklerinde yer yine yoktur size.
Kiminin damarlarındaki kan,doğduğu şehir,büyüdüğü orman,doyduğu kapı tutmaz sizinkine.Fransız ataşesi gibi kalırsınız köylük alanda..yer yer inekler kuzular,çayır bostan..Siz,smokininiz ve boğazdan mö ‘ lediğinizi sandıkları fransızcanızla aykırı sonbahar!!
Sevmek için bir sebep yeter ,sevmemeye çoktur sebep.Tersini yaşayanlardan da sakının.
Çünkü o kalpte yer bulmanız trafiğin en yoğun saatinde Şişlide park yeri bulmaya benzer.Doludur ya da yoktur .Hırs,ego , üstünlük ,belki kin belki de nefret doldurmuştur tüm boş yerleri.Sizden önce gelen o duygular parketmiştir buralara….döner durursunuz biri çıkacak diye nafile çabayla benzin harcarsınız, kilometre koyarsınız o kalbe..
Aslında onlar sizi kategorize ederek sevmek sevmemek kararını alıyorken,-ki bu bir ,iki şıktan ibaret soru cevap midir !,test hazırlık çalışması hangi dershanede verilmektedir?- sizde de başlar bir kendinden şüphe etme,kimlik sorgulama,ne dedim şimdi ben,haydaaa ne ararsın çayda halleri..!
Bir yarış atı mısınızdır ki ona bu yarışta- ki bu yarışsa onlar finiş çizgisinde mi yatıp kalkıyorlar da bu derece net görüyorlar kazananı,kupa kabilinden mi değer biçerler sevgilerine ve onu hakedene,-nasıl “sevgi kupa “larına değer olduğunu göstereceksinizdir..! Sevgi ,ödül müdür peki?
İnsanından allahı sevmek varken,allahından insani sevmeyi seçen bir zihniyet de sevemez sizi.Önce yaradılanı anlamalı,sevmeli ki yaradanı da anlayarak sevmeli.Yoksa ezber değil midir,yaradanın sevgisi?Tabuya karşı duruş mudur şimdi bu dediklerim?Öğretilmiş ya da daha ziyade ezberletilmiş bir sevgidense,hissedilmiş bir sevgi kalıcıdır,dirayetli ,dik ve sağlamdır diye de eklesem sınır dışı edilir miyim bazı kalplerden,anarşist,deist ..seni utanmaz deyyusist mi olurum bazılarınızca .. ?!
İllegalize etmeyin beni,kaçar giderim gönül ülkelerinizden…iltica hakkı isterim küçük bir Pollyanna ülkesi bulup,sevgi merkezli şiddetli bir deprem yaşatırım ölçeği “çok” ,gitmeden sizin ulkenizden ama.. Sarsıntısında yerle yeksan ederim ne varsa bahanesi sevgisizliğinizin..tabular da yıkılır bak uyarmadı demeyin!
Siz en iyisi tek kategoride geçin beni..Demet koyun adını.Ve bir de öyle sevin.
Apolitik,asosyopatik,aplastikopatik,acekoplastik ve oldukça aaa bir yazıdır bu.
İlla eee? getirecektir.
Sevginiz çok olsun,içinizde boş yer kalmasın eeee mi!
Demet Demirkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü