Duymuşsunuzdur ne çok ; “veriyorum veriyorum mutlu edemiyorum!”.. “ ne çok koştum ben Alev’e bir günden bir güne bırak teşekkürü sanırsın düşmanıymışım gibi hınçla bakıp ilk fırsatta ya laf sokardı ya da arkamdan konuşurdu.Sanırsın ailesinden birini öldürdüm de kini var?!”

Bu ve benzeri serzenişleri ben çok duydum.Hatta yaşadım da.Zaten sanırım yaşadığımı yazıyorum şu an.

Güzel bir babanın kızıydım ben.Güzeldi çünkü hep iyi düşünürdü öyle ki saflıkla karıştırırdı çevresindekiler ya da aptallıkla.İyi kalp saflık olarak algılandığından beridir zaten insanoğlu her gün biraz daha yaklaşıyor taş devrine! Yozlaşmanın en büyük sebeplerinden biri de bu kanımca.

İşte bu güzel adam derdi ki;”senin kalbin iyiyse sen zaten iyi yapar iyi yaşarsın.Bırak varsın anlamasınlar sen kalbini yaşat ve yaşa”

O öyle yaptı, “güzel” yaşadı..Güzel yaşadı derken oh misss yedi içti gezdi dünyalığını da yaptı gibi algılamayın.Zira malum algılarımız da çok değişti değişiyor da her gün hızla..

Güzel yaşamak ile insanca ve insanlığını yaşamak kastettiğim.Güzel yaşamak tarifini de bana el verir gibi verdi de zaten.Sağolsun.Bıraktığı mirasın ne kadar büyük olduğunu çok insan hala bilmez.Oğluma da verdiği en değerli hazineydi bu.Paha biçilemeyen.

Şimdi dönersek yine başta yazdığım o serzenişlere ne garip bir matematik değil mi diyor insan! Ya da ne garip bir mantık bu!! Elbet teşekkür minnet istemiyorsunuz ama ilk kazık atanın da bu insanlardan olması bir tesadüf mü sizce?Zaten tesadüf var mı ki?Durun o da ayrı bir konu şimdi açmayacağım bunu.

İnsanoğlu ciddi bir muamma.Alarak ezilen ama almayı da isteyen seven, sonra da aldığı için size haset ve kin besleyen bir garip ruhta bazıları.Onlar muamma işte.

Acaba kendileri verdiğinde işte aslında onlar karşıdakini ezmeye veriyor diye mi bu hal?Onlar verirse bir büyüklük bir kocamanlık egosumu gizli altında kendileri verdiğinde? Ya da acaba almakla incinen gururları(niye alıyorsun ki o zaman?!) tamir olsun diye mi size “ne verdin ki zaten  ihtiyacım yoktu ” ya da “ vermeseydin de ben zaten yapardım kendim” gocunması mı oradaki?Bir aşağıda hissetme hali ,bir sizi büyütme kafalarında belki de.Sizi öyle büyük istemiyorlar çünkü belki de! Siz de büyüklük kompleksi var sanan aslında aşağılık kompleksine sahip kişiler belki de onlar, kimbilir..!

Çok candan sandığım bir arkadaşımı ve yeğenini ağırlamıştım bir gün.Uzun yıllara dayanan bir arkadaşlığımız vardı.Huyum hep aynı ben çekeyim istedim bana New York’a ziyarete geldiklerinde.Öyle ya misafirim onlar bana göre.

Eee napar bir Türk ;koydum arabama gezdirdim yaşadığım adayı.Sahile denize plajlara götürdüm ben çektim tabii ki.Yemek de yedik keyifle.Sohbetimiz geçirdiğimiz zaman hoş..herkes mutlu ben en çok.Ağırladım ya canımdan bildiğim o eski arkadaşımı ve yeğenini.

Ayrılıyoruz arabalarımıza ,sarıldık her biriyle .Benim eski arkadaş dönüp de demez mi “oh ya iyi ezikledin bizi !!”

Valla şoku atlatmam iki günümü aldı ..!Geriye sarıp an be an yaşadım ne yaptım ne dedim ya da nasıldım diye düşünmekten başka hiç bir şeye konsantre olamadım o iki gün.

Sonra…sonra adı “eski” oldu o arkadaşın işte!

Birilerine onların kendilerine vermedikleri değerleri vererek kendilerinde görmedikleri kıymeti siz göstererek sevdiniz mi kendilerini sevmeyenler ya da kendilerini değer bulmayanlar bu yaptığınızı işte böyle onları aşağılamak aza indirgemek ya da ezmek başlıkları altında topluyorlar .

Kendi gibi bilirmiş insan derler ya,öyle biliyorlar.Eziklemeye çalıştığınızı sanıyorlar ve garip bir hınç ve kin besliyorlar içlerinde.

Bu insanlar yine bence çocukluklarında bu değerin verilmediği sevilmeyen kişiler.Yıllar geçse dünya malları olsa ve siz yine bunları yapsanız yine “eziklenirler” onlar, çünkü kalplerinde yoksullar açlar. Orası en fakir yerleri.

İçselleştiremezler sizin verdiğiniz değer ve sevgiyi.Zira onlar vermezler bu değeri ve sevgiyi kendilerine.Tabii başkalarına da.Çünkü evlerinde verilmemiştir onlara da bu.

Kendini buna layık görmeyen yazık ki ne hatalı aslında.Zira siz sevdiklerinizi yüceltirken hareket noktanız onlara biçitiğiniz değer değil kalbinizin içindeki “değerlerden” dir .O değerler ki ,o hazine, sizin ne cebinizde ne de banka hesabınızda mevcuttur.Hazinenizi sakladığınız o güzel yer kalbinizdir.

Sevilerek değer verilerek şefkatle büyütülerek oluştu mu kişilikler güzel bir insan çıkar ortaya.Dünya güzeli ..

 

Demet Demirkaya

Not:Rahmetle andığım sevgili babama…Zekanın sorgulandığı,saflık diye algılanan iyiliklerin çevrendeki o zihniyetin duygusal zeka eksikliğindendi.Bil istedim.Sen dünyamın en “Güzel İnsanıydın”…

2 Yorum. Yeni Yorum

  • Ah canım Demet ahhh ki ne ah o .
    Can babalara , ex arkadaşlara… Hatta tüm ex’ lere…

    Cevapla
  • “Kıymet” algısı karışmış,değerleri derme duman,içi boş “insan” şeklinde dolaşan tüm tenekelere yollamadır Gaye’ciğim.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü