Mudra’ ları uygulamaktan evden çıkamıyorum şimdi de!
Korona’da neredeydi aklım !?Yollarda aklımı mı kovalıyordum trekking ayağına!
Long Island’tan başlayıp Florida ‘da biten trekkinglerle terkedilmiş kovboy kasabalarındaki horoz ibiği topçukları gibi sağa sola uçuşup durduğum o günlerde Yoğurt Yapımı Tatbiki Güzel Sanatlar ve Terapedik Sarımsak Bilinci Akademisinde (p)inekleyeceğime neden mudraları sokmamıştım ki hayatıma!?
Yani ben hiç huzur bulamayacak mıydım yahu!Üstelik de haldır haldır arıyorken.Kimisi aramadığını bulurken (belasını ! ) neydi bu benim “Meczup”(bir şiir ve fotoğraf seçkisi) arayışlarım!?
Bir amerikalı arkadaşım bu mudra uygulamarını her sabah ilk rutini yapmış faydasını görmüş bana da hep bahsederdi.
Ayıptır doğru ifadesi kulağımla dinlemezdim.
Sonra bir gün karşıma lönk diye çıkıverdi “El Mudraları”..O gün tanıştık hemen kaynaştık!
Mudra’lar yoga ve meditasyonda da kullanılan duruş veya mühür gibi bir anlam içeren enerjiyi yönlendirme uygulamaları.
El Mudra’ları da ellerinizi ve her bir parmağınızı belirli pozisyonlarda tutarak belirli organları ,çakraları ,duygusal reaksiyonları etkileme uygulaması.
Dokunma noktalarının(parmaklar) bilinçaltının bilincüstü ile ilişkisini dengelediğine inanılıyor .
Trafikte şoförler arası bu uygulamaları çok görüyorsunuzdur.!Gelmişini geçmişini ..temizleme gayreti karşındakinin!
Bir yanlış kullanım örneği bittabii!!
Ellerinizin “Tanrının elleri ” olduğunu zihninizde ve kalbinizde de bunu kabul etmenizi öğütleyen bu şifa verici, dengeleyici uygulamayı insanoğlu bilinçsizce(!) uyguladığında tam da tersi bir amaca hizmet eder oluyor o eller.
Tanrıyı ;mesaj çekerken arabanıza arkadan patlatmış üstüne üstlük bir de gelip camınıza yapıştırdığı “elini” sallaya sallaya  yavaş gittiğiniz için suçlu olduğunuzu hönküren o adama sizin de geri vermeyi düşündüğünüz “enerjisel gönderme” ile  ilişkilendiremeyeceğiniz gibi bunun bir El Mudrası olmadığını da tahmin edersiniz diye düşünüyorum!
Her beş parmak beş elementten birini ve vücudunuzdaki bir çakrayı temsil ediyor.
Baş parmak ateş elementini ve diyafram çakrasını
İşaret parmağı rüzgar elementini ve kalp çakrasını
Orta parmak  gökyüzü /hava elementini ve boğaz çakrasını
Yüzük parmağı toprak elementini ve kök çakrayı
Küçük parmak da şu elementini  ve şakral çakrayı temsil ediyorlarmış.
Mudralar için özel bir alan gerekmiyor.Her yerde her şekilde yapılabiliyor .O meditatif alanı yaratabildiğiniz her ortamda yani.
Bir  yeriniz ağrıyor ise günde 45 dakika ağrı merkeziyle ilgili mudrayı uygulamanız öneriliyor.Günün aynı saatlerinde ve aynı sürede uygulamanız tavsiye ediliyor.
Ve tıpkı dozu ayarlanmış bir ilaç gibi istenilen sonuç alındığında bırakmanız da önemli bir ayrıntı.
Ben kullanım kılavuzu kullanamayan biriyim.El yordamıyla kendi usulümle bulmam anlamam gerekir.
Bana tarif edilen çok şeyi “bak şimdi önce..” den sonra dinlememe gibi bir özüre sahibim.Transa geçtiğimi düşünüyorum.Tam El mudrası için uygun alan!!
Cep telefonlarının olmadığı o ilkel yıllarda,Amerikaya ilk geldiğim yıllarda, (30sene önce)çok sık kaybolduğum için sürekli eşimi sokak telefonlarından arar haritaya bakıp bana yol tarif etmesini isterdim.Verdiği tarifi dinlemeyeceğimi bilen eşim de ‘Denizi bul.Denize ulaştığında gerisin geri dön ve düz git’ şeklinde oldukça detaylı bir tarif verirdi!Bir ada Long Island New York’ta .Bir banliyö kasabasındaydık ama ucu hep suda biten bir uzun adanın içinde.
Navigasyonlar çıktığında “Yüce rabbim sana şükürler olsun” diyerek toprağı öpen eşim harcadığım benzinden kurtulduğu için kendi meditatif alanını yaratmıştı !
Bu cümleleri size öğrenme zorluğumu ve her hangi bir şeyin tarifine bilinçsizce koyduğum bloğu anlatmak için yazdım.
Bir de dikkat dağınıklığım var ki sormayın gitsin.Sormadınız zaten . Alıp başımı giderim bir konuyu anlatırken.Kayar aklım beş yere birden.Bu cümleleri de el mudrasından kaybolmaya nasıl geldik diyenlere yazdım.Bilmiyorum!
Konsantre ve fokus sorunu olan bana fayda sağlayabilir diye aldığım el mudra dersimi dinlerken ve izlerken sayısız kere geri gittim.Ne ne için ne zamandı diye anlamaya.
Çizerek anlatmışlar benim gibiler için.
Gözüm hep muzipçe bir işaret aradı yalan yok.Dedim belki bizden de bir enerji şeysi vardır kılavuzda.Yokmuş!
Bazı işaretler argo jargonumuza uygun görseller içermesine rağmen ciddiyetini koruyabilen kişilere gerçekten fayda sağlıyormuş.Özellikle Reiki gibi konulara da ilgi duyanlar için faydalı da.
El mudralarını öğrenirken kendi çakralarınızın hem yerini hem de karsılaştığınız sorunlu ortamlarda anksiyete,endişe panik atak gibi günümüzün en popüler semptomlarına iyi geldiğini bizzat ben de deneyimledim.
İlkokuldan başlayan bir ömür boyu süren testlerimiz süresinde o enerji kanalını açmak kısmak ya da regüle etmek sakinlemek veya daha sakin kararlar almakta denemenin hiç bir zararı olmadığına inanıyorum.
Fevri toplumlarda sıklıkla kullanılan diğer işaretlerin karşıdakine “enerji geçirdiğini” düşünürsek bize yarayan bir enerji için bu el mudraları ideal olabilir diye de düşünüyorum.
Meraklısına..
Demet Demirkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü